MelaSpeel R
MELASPEEL R
Peeling chemiczny, którego głównym składnikiem jest rezorcynol, obecnie jedna z najskuteczniejszych substancji do walki z hiperpigmentacją skóry. Zabieg szczególnie polecany osobom z tzw. ostudą, czyli głębokimi przebarwieniami skóry powstałymi najczęściej w okresie ciąży lub terapii hormonalnej (antykoncepcja, hormonalna terapia zastępcza) podczas silnego nasłonecznienia. Dzięki możliwości miejscowego, warstwowego nakładania peelingu można skutecznie rozjaśnić obszary dotknięte nagromadzeniem barwnika bez podrażnienia skóry otaczającej.
Skład:
• 14% kwas mlekowy - występuje w skórze w naturalnej formie, jako część procesu metabolicznego a jego funkcja to pomoc w utrzymaniu kwaśnego płaszcza skóry pomiędzy pH 5.5 i 6.0. Daje efekt naturalnego nawilżenia skóry przyciągając do warstwy rogowej cząsteczki wody i stymulując syntezę ceramidów, w ten sposób usprawniając funkcję bariery skóry. Posiada efekt wybielający na skórę poprzez rozpraszanie w sposób jednorodny melaniny i działanie antyoksydacyjne a także hamuje działanie tyrozynazy, enzymu biorącego udział w pierwszych etapach melanogenezy. Posiada formę żelową co sprawia że penetruje skórę powoli zmniejszając właściwości drażniące, właściwe kwasowi mlekowemu.
• 14% rezorcynol - jest związkiem izomerem katecholu i hydrochinonu i jest strukturalnie związany z fenolem. Najczęściej stosowany jako środek złuszczający. Jako środek bakteriobójczy, rezorcynol jest w jednej trzeciej tak aktywny jak fenol . W niskich stężeniach jest stosowany jako powierzchniowy peeling w leczeniu uszkodzeń trądzikowych i w łojotoku. W większych stężeniach jest używany do leczenia dużych powierzchni skóry, jak plecy, o stopniu penetracji powierzchownym lub średnim.
• 5% kwas cytrynowy
• 5% kwas kojowy - ma działanie antybakteryjne, w związku z tym znajduje zastosowanie w leczeniu miejscowym trądziku, gdyż redukuje P. Acnes obecne w mieszkach włosowych. Hamuje syntezę melaniny na wiele sposobów, gdyż oprócz blokowania tyrozynazy, hamuje także aktywność tautomerazy. Ma niewielką aktywność cytotoksyczną, dlatego można go uznać za odwracalny czynnik hamujący melanogenezę. Ponadto, przeciwdziała uszkodzeniom oksydacyjnym, gdyż posiada zdolność wyłapywania reaktywnych form tlenu uwolnionych w komórkach lub tkankach, a także wykazuje właściwości blokujące promienie słoneczne.
• 2% kwas salicylowy - jest związkiem należącym do rodziny beta-hydroksykwasów. Jest doskonale znany dermatologii jako czynnik o właściwościach keratolitycznych i komedolitycznych. Stosowanie miejscowe KS daje efekt złuszczenia powierzchniowych korneocytów poprzez odrywanie lub rozpuszczanie materiału działającego jako cement międzykomórkowy (korneosomy lub struktury białkowe). Liza przebiega warstwa po warstwie, od tych najbardziej zewnętrznych w głąb. Właściwości złuszczające KS rozpowszechniły jego użycie w problemach skórnych, w których występuje hiperkeratoza, takich jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, rybia łuska, kurzajki...KS jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, co pozwala mu się mieszać z lipidami naskórka oraz z materiałem łojowym w mieszkach włosowych co ułatwia mu jego eliminację, bardzo istotny fakt w kuracji trądziku. Ten typ rozpuszczalności wydaje się ograniczać miejsce działania kwasu do powierzchniowej części naskórka.
• 2% Hydrochinon - pochodna fenolu, jest najbardziej znanym czynnikiem depigmentującym. Działa blokując tyrozynazę, enzym kontrolujący tworzenie lub syntezę melaniny wewnątrz melanocytu. Ponadto, może zwiększać degranulację komórek tucznych, zapobiegając produkcji nowego pigmentu. Zwyczajowo stosuje się go w stężeniach 2-3%, gdyż chociaż w wyższych stężeniach wzrasta jego efektywnośćy, równolegle rośnie możliwość podrażnienia.